Department of Sport
   
   
  

Class timetable

Boxfit 466x335

Every single class we run is free for our UoN sports and fitness members.

With over a hundred classes every week on our timetable why not give one a try?

Favourites include spin in our dedicated studios as well as the popular Les Mills™ series. 

Book a class online

Class descriptions

 

How to book

All classes may be booked online, via telephone at 0115 74 87000 or at any of our sports centre receptions up to 3 days in advance

Our classes are very popular and booking in advance is highly recommended. Any remaining spaces will be allocated on a first-come-first-served basis by the instructor at the start of the class.

Booking strikes and restrictions

if you fail to attend three bookings (classes or courts) within a 30 day period without advance notification (or notification is less than two hours before the scheduled start time, then an automatic booking restriction will apply for 14 days. You will not be able to make any bookings during this period. To avoid this:

  • If you need to cancel a booking, please do so a minimum of 2 hours before the activity. This can be done online or via any of our receptions.
  • Ensure you swipe in through the turnstile before attending your activity.
  • If you have forgotten your card, please register your attendance with our reception team. 
 

As we are hosting a number of events throughout the summer, please refer to our online booking system for the latest class information until Sunday 24 September.

Autumn Term Timetable - Monday 25 September - Friday 17 December 2017

Monday


TimeClass nameLocation Facility Instructor Type 
7-7.45am Box fit  Studio 2  David Ross  Gym team 

Speciality 

7.00-8.00am Power yoga Studio 2 David Ross Caroline Martin

Mind and body

7.15-8.15am Body pump Studio Jubilee Emma Pettifor

Tone 

9.00-9.45am Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

9.45-10.25am 55+ tone Fitness suite David Ross Gym team

Tone

10.30-11am Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

12.-12.45pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

12-1pm Yogalates Studio Sutton Bonington Claire Wilson

Mind and body 

12.15-12.45pm GRIT - plyo Studio 1 DRSV Ria Symonds

Cardio

12.15-12.45pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

12.15-12.45pm GRIT - cardio Studio Jubilee Emma Walker

Cardio

12.45-1.15pm GRIT - strength Studio Jubilee Emma Walker

Cardio 

1-1.45pm Willpower and grace Studio Sutton Bonington Caroline Martin

Speciality

3-3.30pm HIIT Studio Jubilee Gym team

Cardio 

3.15-3.45pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio 

4-5pm Pole fitness Studio 2 David Ross Justina Justin

Speciality 

4.30-5.30pm Body Balance Studio Jubilee Jade Blinkhorn

Mind and body 

4.45-5.15pm GRIT - cardio Studio 1 David Ross Matt Bond

Cardio 

5.15-6pm Body combat Studio 2 David Ross Tomas Borges

Tone 

5.30-6pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio 

5.30-6.15pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

5.30-6.15pm Body pump Studio Sutton Bonington Martin Scott

Tone 

5.30-6.30pm Body pump Studio 1 David Ross Tyler Crofts

Tone 

6-7pm Zumba Sports Hall Jubilee Beccy Wilson

Speciality 

6.15-7pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

6.30-7.15pm Box fit FTR Jubilee Gym team

Speciality

6.30-7.15pm Zumba Studio Sutton Bonington Sarah Perkins

Speciality

6.45-7.45pm Body balance Studio 1 David Ross Marta Hidalgo

Mind and body 

7.30-8pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

7-7.45pm Bodty combat Sports Hall Jubilee Penny McKay

Cardio 

7.15-8pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone 

7.15-8pm Bbarreless Studio Sutton Bonington Sarah Perkins

 Speciality

7.30-8pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio 

7.40-8.25pm Zumba Studio 1 David Ross Tatiana Woolley

Speciality

8.05-8.25pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body 

8.30-9.30pm Yoga Studio 1 David Ross Fiona Morris

Mind and body

Tuesday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
7-7.45am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

7.15-7.45am Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

7.15-8.15am Body pump Studio 1 David Ross Debra Wallace

Tone

8-8.30am Abs, core and flex Studio Jubilee Gym team

Mind and body

9.30-10.15am Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

10.30-11am Core and flex Dojo David Ross Gym team

Mind and body

10.30-11.15am 55+ tone Studio Sutton Bonington Gail Scott

Tone

12-12.30pm Indoor cycling Spin studio David Ross Caroline Martin

Cardio 

12-1pm Yoga Studio Jubilee Bettina Kneller

Mind and body

12.15-1pm

Body pump Studio Sutton Bonington Jakki Pritchard

Tone 

12.30-1pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

12.30-1.30pm Yoga Dojo David Ross Louise McMenamon

Mind and body

4-4.45pm Bbarreless Studio 1 David Ross Caroline Martin

Speciality 

4.15-4.35pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

4.15-5pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

4.30-5.15pm Body combat Studio Jubilee Penny McKay

Cardio 

5-6pm Zumba Studio 1 David Ross Marie Marriott

Speciality

5.15-6pm Body attack Studio Jubilee Kara Rimmer

Cardio

5.30-6pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

5.30-6.15pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

5.30-6.15pm Circuits Studio Sutton Bonington Rhea Andrews

Tone

6.15-7pm Box fit Studio 1 David Ross Gym team

Speciality

6.15-7.15pm Body pump Studio Jubilee Jackie Cunningham

Tone

6.30-7pm Abs, core and flex FTR Jubilee Gym team

Mind and body

6.30-7pm Core and flex Studio Sutton Bonington Rhea Andrews

Mind and body 

7-8pm Yoga Studio 1 David Ross Rose Bird

Mind and body

7-7.45pm Box fit Studio Sutton Bonington Rhea Andrews

Speciality 

7.30-8.15pm Functional circuits Fitness suite  David Ross Gym team

Tone 

7.30-8.15pm HIIT FTR Jubilee Gym team

Cardio

8-8.45pm Body Attack Studio 1 David Ross Marta Hidalgo

Cardio

8-9pm Pilates Studio Sutton Bonington Claire Wilson

Mind and body 

Wednesday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
7-7.45am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

7.15-8.15am Yoga Studio Jubilee Fiona Morris

Mind and body

7.15-8am Body balance Studio 2 David Ross Caroline Martin

Mind and body 

8.30-9am Watt Bike - Endurance Spin Studio Jubilee Gym team

Cardio

9.30-10am HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

9.45-10.45am Aqua fit Pool David Ross Penny McKay

Speciality

12-12.45pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

12.15-1pm Box fit Studio 1 David Ross Gym team

Speciality

1-1.30pm GRIT - strength Studio 1 David Ross Debbie Wallace

Cardio 

1-2pm Zumba Studio Jubilee Tatiana Woolley

 Speciality

1-2pm Yoga Studio Sutton Bonington Rosa Ambler

Mind and body

1.15-1.45pm Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

1.30-2pm GRIT - cardio Studio 1 David Ross Debbie Wallace

Cardio 

2-2:30pm GRIT - plyo Studio Jubilee Ria Symonds

Cardio 

2.45-3.45pm Body pump Studio Jubilee Emma Walker

Tone 

4-4.45pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

4-5pm Yoga Studio 2 David Ross Bettina Kneller

Mind and body 

4-5pm Yoga Studio Jubilee Paul Kleesmaa

Mind and body

5-6pm Box fit  Studio Jubilee Gym team

Speciality

5.15-5.45pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

6-6.45pm  Aerobics Studio Sutton Bonington Sue Walker

Cardio

6-7pm Zumba Studio 1 David Ross Marie Marriott

Speciality 

6.15-7pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio 

6.15-7pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

6.45-7.30pm Tone and shape Studio Sutton Bonington Sue Walker

Tone 

7-7.30pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

7.15-7.35pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body 

7.15-8.15pm Body pump Studio 1 David Ross Lucy Morley

Tone

7.30-8.15pm Ballet fit Studio 2 David Ross Vicky Douglas

Speciality

7.45-8.45pm Body pump Studio Sutton Bonington Paulina Skladanowska

Tone 

Thursday

TimeClass name Location Facility InstructorType 
7-7.30am HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

7.15-7.45am Abs, core and flex FTR Jubilee  Gym team

Mind and body

7.15-8.15am Body pump Studio 1  David Ross Debbie Wallace

Tone 

7.15-8.15am

Body combat Studio Jubilee Penny McKay

Cardio 

9.30-10.15am Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone 

10.30-11am Core and flex Dojo David Ross Gym team

Mind and body

10.30-11.15am 55+ Tone Studio Sutton Bonington Gail Scott

Tone

12-12.30pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

12-1pm Yoga Studio Jubilee Karen Brett

Mind and body

12.15-12.45 Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

12.15-1.15pm Yoga Studio 1 David Ross Mumtaz Haque

Mind and body 

12.40-1pm Abs Blast Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body 

1-2pm Pilates Studio  Sutton Bonington Claire Wilson

Mind and body

4-4.45pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone 

4-5pm Zumba Studio Jubilee Ella Roebuck-Swain 

Speciality 

4-5pm Box fit Studio 1 David Ross Gym team

Speciality 

5-6pm Pilates Studio Jubilee Louise McMenamon

Mind and body

5.15-6pm Body combat Studio 1 David Ross Debbie Wallace

 Cardio

6-6.45pm HIIT Studio Sutton Bonington  Gym team

Cardio

5.45-6.30pm Functional circuits Fitness suite David Ross  Gym team

Tone

6-6.45pm Willpower and grace Studio 1 David Ross Caroline Martin

Speciality

6-7pm Body attack Studio Jubilee Jakki Pritchard

Tone

6.45-7.15pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio 

6.45-7.30pm Bbarreless Studio 1 David Ross Sarah Perkins

Speciality 

6.45-7.30pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

6.50-7.50pm Body pump Studio Sutton Bonington Martin Scott

Tone 

7.10-8.10pm Body pump Studio Jubilee Jakki Pritchard

Cardio

7.30-8.15pm Body attack Studio 1 David Ross Kara Rimmer

Cardio 

7.45-8.15pm Watt Bike - endurance Fitness suite David Ross Gym team

Cardio 

8-9.pm Yoga Studio Sutton Bonington  Vicky Douglas

Mind and body

8.15-9.15pm Pilates Studio 1 David Ross Gemma Quigley

Mind and body

Friday


TimeClass name Location Facility Instructor Type 
7-7.45am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

7.15-7.45am Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

7.15-8.15am Body pump Studio Jubilee Emma Walker

Tone

7.30-8.30am Yoga Studio Sutton Bonington Fiona Morris

Mind and body

8-8.20am Abs blast Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

9-9.45am Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

9.45-10.25am 55+ tone Fitness suite David Ross Gym team

Tone

10.30-11am Core and flex Dojo David Ross Gym team

Mind and body

12.15-1pm Indoor cycling Spin studio David Ross Caroline Martin

Cardio

12.15-1pm HIIT Studio Jubilee Gym team

Cardio

12.30-1pm Watt Bike - endurance Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

1-2pm Circuits Studio Sutton Bonington Gym team

Tone

3.15-3.45pm Abs, core and flex Studio Jubilee Gym team

Mind and body

4-4.45pm Box fit Studio 2 David Ross Gym team

Speciality

4-5pm Body combat Studio 1 David Ross Martin Scott

Cardio

4-5pm Zumba Studio Jubilee Marie Marriott

Speciality

5-5.45pm Body attack Studio Jubilee Tyler Crofts

Cardio

5-6pm Body balance Studio 1 David Ross Jade Blinkhorn

Mind and body

5.15-6pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

5.45-6.30pm Body balance Studio Jubilee Gemma Quigley

Mind and body

6-7pm Legs, bums and tums Studio Sutton Bonington Gail Scott

Tone

6.15-6.45pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

6.15-7pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

6.15-7.15pm Body pump Studio 1 David Ross Tyler Crofts

Tone

7.05-7.25pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

7.30-8.15pm Zumba Studio 1 David Ross Vicky Douglas

Speciality

7.30-8.15pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

Saturday


TimeClass name Location Facility Instructor Type 
9.00-10.00am Yoga Dojo David Ross Jacqui Constantine

Mind and Body

9.15-10am Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

9.30-10am Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

9.30-10.30am Circuits Studio Sutton Bonington Gail Scott

Tone

10-10.45am Body combat Studio Jubilee Matt Bond

Cardio

10.15-11.15am Body pump Studio 1 David Ross Lucy Morley

Tone

11-11.45am Body pump Studio Jubilee Matt Bond

Tone

11.15-11.45am Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

11.30am-12.30pm Zumba Studio 1 David Ross Beccy Wilson

Speciality

11.55am-12.55pm Body balance Studio Jubilee Kara Rimmer

Mind and body

1-2pm Box fit Studio Jubilee Gym team

Speciality

1.30-2pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

5.30-6pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

6.15-7pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

7.15-7.35pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

Sunday


TimeClass name Location Facility Instructor Type 
9.15-9.45am Core and flex Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

10-10.30am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

10-10.45am Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

10-11am Body pump Studio 1 David Ross Gemma Quigley

Tone

11am-12pm Pilates Studio 1 David Ross Gemma Quigley

Mind and body

12:15-1pm Box fit Studio 1 David Ross Gym team

Speciality

1.15-2pm HIIT Studio Jubilee Gym team

Cardio

4.00-4.30pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

5-6pm Body pump Studio Jubilee Tyler Crofts

Tone

5.15-6pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

6-7pm Yoga Studio Sutton Bonington Fiona Morris

Mind and body

6.15-6.45pm Abs, core and flex Studio Jubilee Gym team

Mind and body

6.30-7pm GRIT - plyo Studio 1 David Ross Matt Bond

Cardio

6.30-7.15pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

7-7.30pm GRIT - strength Studio 1 David Ross Matt Bond

Cardio

7.30-8.15pm Body combat Studio 1 David Ross Tomas Borges

Cardio

8.15-9pm Body balance Studio 1 David Ross Tomas Borges

Mind and body

 

Back to the top | Book class

 

University of Nottingham Sport

David Ross Sports Village
University of Nottingham
University Park
Nottingham, NG7 2RD

telephone: +44 (0)115 74 87000
email: sport@nottingham.ac.uk