Department of Sport
   
   
  

Class timetable

Download class timetables below

No matter what your level of fitness, our classes offer something for everyone. You won't need any special kit or equipment to take part, just comfortable clothes and a pair of sports shoes.

All classes must be booked in advance (members only) online or by telephoning us and paid for at the time of booking - this can now be done three days in advance. Bookings can also be cancelled or amended online.

If you are a student, member of staff or associate, you can join in activities on a pay as you go basis.

Book a class online

Class descriptions

 

Group Exercise Timetable

Please scroll down to see our latest timetable. Select the day of the week across the top to find out what's on across each of our three sports centres. 

Jump to our...

Please note that priority for classes will be given to those members who have reserved a space via the booking system. If you have booked, please arrive in plenty of time before the start of the class to secure your space.

If you have not booked, the instructor will let you know at the start of the class if there is space for you to join. These will be allocated on a first come first served basis. To avoid any disappointment please book classes in advance online or visit reception to book.

We also have a strike and booking restriction procedure for all booked activities, courts and group exercise classes. If you fail to attend 3 bookings within a 30 day period without notification (or 3 instances where cancellation of activities is made less than 2 hours before the start time) this will generate an automatic booking restriction. This restriction will remain in force for 14 days and during this time you will not be able to make any further bookings.

To avoid a booking restriction:

  • Ensure you swipe in through the turnstile before attending your booking
  • If you have forgotten your card, please register your attendance with our reception team.
  • If you need to cancel a booking, please do so a minimum of 2 hours before the activity start time, either online or via the sports centre reception desks.

 

Term 3 timetable - Monday 8 May to Sunday 25 June 2017

As we are hosting a number of events throughout Term 3, please check the online booking system for the latest class information.


Choose your day

Monday


TimeClass nameLocation Facility Instructor Type 
7-7.45am Box fit  Studio 2  David Ross  Gym team 

Speciality 

7.30-8.30am Yoga Studio 1 David Ross Hannah Appleton

Mind and body

7.30-8.30am Body pump Studio Jubilee Tyler Crofts

Tone 

9.00-9.45am HIIT Studio Jubilee Gym team

Cardio

9.45-10.25am 55+ tone Fitness suite David Ross Gym team

Tone

10.30-11am Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

12-12.45pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

12.15-12.45pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

12.15-1pm Willpower and grace Studio Sutton Bonington Caroline Martin

Speciality

3-3.30pm HIIT Studio Jubilee Gym team

Cardio

3.15-3.45pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

4-5pm Pole fitness Studio 2 David Ross Justina Justin

Speciality

4.30-5.30pm Body balance Studio Jubilee Fiona Oxley

Mind and body

5-6pm Body pump Studio 1 David Ross Tomas Borges

Tone

5.15-5.45pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

5.30-6.15pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

5.45-6.45pm Box fit Studio Sutton Bonington Dale Collington

Speciality

6-6.45pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

6-7pm Zumba Sports hall Jubilee Beccy Wilson

Speciality

6.15-7.15pm Body balance Studio 1 David Ross Fiona Oxley

Mind and body

6.30-7.15pm Box fit FTR Jubilee Gym team

Speciality

7-7.45pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

7-8pm Zumba Studio Sutton Bonington Sarah Perkins

Speciality

7.30-8pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

7.30-8.30pm Zumba Studio 1 David Ross Jacqui Constantine

Speciality

8.30-9.30pm Yoga Studio 1 David Ross Jacqui Constantine

Mind and body

Tuesday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
7-7.45am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

7.15-7.45am Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

7.15-8.15am Body pump Studio 1 David Ross Debra Wallace

Tone

8-8.30am Abs, core and flex Studio Jubilee Gym team

Mind and body

9.30-10.15am Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

10.30-11am Abs, core and flex Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

10.30-11.15am 55+ tone Studio Sutton Bonington Dan Keogh

Tone

12-12.30pm Indoor cycling Spin studio  David Ross Caroline Martin

Cardio

12-1pm Yoga Studio Jubilee Bettina Kneller

Mind and body

12.30-1pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

1-2pm Yogalates Studio Sutton Bonington Claire Wilson

Mind and body

3.30-4pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

4.15-4.45pm Abs, core and flex Dojo David Ross Gym team

Mind and body

4.15-5pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

5-6pm Zumba Studio 1 David Ross Marie Marriott

Speciality

5-6pm Body attack Studio Jubilee Kara Rimmer

Cardio

5.30-6pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

5.30-6.15pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

5.30-6.30pm Circuits Studio Sutton Bonington Maria Metzger

Tone

6.15-7pm Box fit Studio 1 David Ross Gym team

Speciality

6.15-7.15pm Body pump Studio Jubilee Jackie Cunningham

Tone

6.30-7pm Abs, core and flex FTR Jubilee Gym team

Mind and body

7-8pm Yoga Studio 1 David Ross Rose Bird

Mind and body

7-8pm HIIT Studio Sutton Bonington Claire Wilson

Cardio

7.30-8.15pm Functional circuits Fitness suite  David Ross Gym team

Tone 

7.30-8.15pm HIIT FTR Jubilee Gym team

Cardio

8-9pm Pilates Studio Sutton Bonington Claire Wilson

Mind and body

8.15-9.15pm Body Attack Studio 1 David Ross Marta Hidalgo

Cardio

Wednesday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
7-7.45am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

7.30-8.30am Yoga Studio Jubilee Fiona Morris

Mind and body

8.30-9am Watt Bike - Endurance Spin Studio Jubilee Gym team

Cardio

9.30-10am HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

9.45-10.45am Aqua fit Pool David Ross Penny McKay

Speciality

12-12.45pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

12.15-1pm Box fit Studio 2 David Ross Gym team

Speciality

1-2pm Zumba Studio Jubilee Tatiana Wooley

Speciality

1-2pm Yoga Studio Sutton Bonington Kim Rossi

Mind and body

1.15-1.45pm Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

2.45-3.45pm Body pump Studio Jubilee  Emma Walker

Tone

4-4.45pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

4-5pm Yoga Studio 2 David Ross Bettina Kneller

Mind and body 

4-5pm Yoga Studio Jubilee Paul Kleesmaa

Mind and body

5-6pm Box fit  Studio Jubilee Gym team

Speciality

5.15-5.45pm Indoor cycling Spin studio David Ross  Gym team

Cardio

6-6.45pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

6-7pm Zumba Studio 1 David Ross Marie Marriott

Speciality

6-7pm  Aerobics Studio Sutton Bonington Sue Walker

Cardio

6.15-7pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

7-7.30pm Abs, core and flex Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

7-7.30pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

7-8pm Tone and shape Studio Sutton Bonington Sue Walker

Tone

7.15-8.15pm Body pump Studio 1 David Ross Lucy Morley

Tone

7.30-8.30pm Ballet fit Studio 2 David Ross Claire Connelly

Speciality

Thursday

TimeClass name Location Facility InstructorType 
6.45-7.15am HIIT Fitness suite  David Ross Gym team

Cardio

7.15-8am Box fit FTR Jubilee  Gym team

Speciality

7.15-8.15am Body pump Studio 1  David Ross Debra Wallace

Tone 

8-8.30am Abs, core and flex Studio Jubilee Gym team

Mind and body

9.30-10.15am Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone 

10.30-11am Abs, core and flex Dojo David Ross Gym team

Mind and body

10.30-11.15am 55+ Tone Studio Sutton Bonington Dan Keogh

Tone

12-12.30pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

12-1pm Yoga Studio Jubilee Karen Brett

Mind and body

12.30-1.15pm Body balance Studio 1 David Ross Caroline Martin

Mind and body

1-2pm Pilates Studio  Sutton Bonington Claire Wilson

Mind and body

4-4.45pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone 

4-5pm Yoga Studio 1 David Ross Paul Kleesmaa

Mind and body

4-5pm Zumba Sports hall Jubilee Ella Roebuck-Swain 

Speciality 

4.15-4.45pm Watt bike - endurance Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

5-6pm Box fit Studio 1 David Ross Gym team

Speciality

5-6pm Pilates Studio Jubilee Louise McMenamon

Mind and body

5.30-6pm Active tone FTR Jubilee Gym team

Speciality

6-6.45pm HIIT Studio Sutton Bonington  Gym team

Cardio

6-6.45pm Functional circuits Fitness suite David Ross  Gym team

Tone

6-6.45pm Willpower and grace Studio 1 David Ross Caroline Martin

Speciality

6.15-7.15pm Body pump Studio Jubilee Jakki Pritchard

Tone

6.45-7.15pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

6.45-7.30pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

7.15-8.15pm Body attack Studio 1 David Ross Kara Rimmer

Cardio

8-9.15pm Yoga Studio Sutton Bonington  Fiona Morris

Mind and body

8.15-9.15pm Pilates Studio 1 David Ross Gemma Quigley

Mind and body

Friday


TimeClass name Location Facility Instructor Type 
7-7.45am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

7.15-7.45am Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

7.30-8.30am Body pump Studio Jubilee Kara Rimmer

Tone

7.30-8.30am Yoga Studio 1 David Ross Hannah Appleton

Mind and body

7.30-8.30am Yoga Studio Sutton Bonington Kim Rossi

Mind and body

9-9.45am Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

9.45-10.15am 55+ tone Fitness suite David Ross Gym team

Tone

10.30-11am Abs, core and flex Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

12-1pm Zumba Studio 1 David Ross Marie Marriott

Speciality

12.15-1pm HIIT Studio Jubilee Gym team

Cardio

12.30-1pm Watt Bike - endurance Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

1-2pm Circuits Studio Sutton Bonington Gym team

Tone

3.15-3.45pm Abs, core and flex Studio Jubilee Gym team

Mind and body

4-5pm Zumba Studio Jubilee Marie Marriott

Speciality

4-4.45pm Circuits Studio 1 David Ross Gym team

Tone

5-6pm Body balance Studio 1 David Ross Jade Blinkhorn

Mind and body

5-6pm Body attack Studio Jubilee Claire Connelly

Cardio

5.15-6pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

6-7pm Legs, bums and tums Studio Sutton Bonington Sarah Perkins

Tone

6.15-6.45pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

6.15-7pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

6.15-7.15pm Body pump Studio 1 David Ross Tyler Crofts

Tone

7.30-8pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

7.30-8.15pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

7.30-8.30pm Zumba Studio 1 David Ross Vicky Douglas

Speciality

Saturday


TimeClass name Location Facility Instructor Type 
9.00-10.00am Yoga Dojo David Ross Jacqui Constantine

Mind and Body

9.15-9.45am HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

9.30-10am Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

9.30-10.30am Circuits Studio Sutton Bonington Dale Collington

Tone

10.15-11.15am Body pump Studio 1 David Ross Lucy Morley

Tone

10.30-11.30am Body attack Studio Jubilee Claire Connelly

Cardio

11.15-11.45am Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio

11.30am-12.30pm Body balance Studio Jubilee Kara Rimmer

Mind and body

1-2pm Box fit Studio Jubilee Gym team

Speciality

1.30-2.15pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

4-4.45pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

5-5.30pm Abs, core and flex Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

5.30-6pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

Sunday


TimeClass name Location Facility Instructor Type 
9.15-9.45am Abs, core and flex Fitness suite David Ross Gym team

Mind and body

10-10.30am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

10-10.45am Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone

10-11am Body balance Studio 1 David Ross Gemma Quigley

Mind and body

11am-12pm Body attack Studio 1 David Ross TBC

Cardio

12.15-1pm Box fit Studio 2 David Ross Gym team

Speciality

1.15-2pm HIIT Studio Jubilee Gym team

Cardio

4.15-4.45pm Watt bike - endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio

5-6pm Body pump Studio Jubilee Tyler Crofts

Tone

5.15-6pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team

Cardio

6.15-6.45pm Abs, core and flex Studio Jubilee Gym team

Mind and body

6.15-7pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone

 

Back to the top | Book class

 

University of Nottingham Sport

David Ross Sports Village
University of Nottingham
University Park
Nottingham, NG7 2RD

telephone: +44 (0)115 74 87000
email: sport@nottingham.ac.uk